Czy dopuszczalne jest, aby decyzja o ustaleniu kierunku rekultywacji mogła być wydana przed decyzją o wyłączeniu gruntów z produkcji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustawa z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l. w przypadku poszukiwania węglowodorów dopuszcza możliwość wydania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji po po dniu ich faktycznego wyłączenia - art. 11 ust. 3 u.o.g.r.l. Ustawa nie precyzuje, w jakim terminie sprawca wyłączenia powinien wystąpić o wydanie takiego zezwolenia. Z zezwoleniem na wyłączenie wiąże się obowiązek wnoszenia opłat rocznych, przez co istotne jest określenie daty wyłączenia. W chwili obecnej podmiot prowadzący poszukiwania wystąpił o wydanie decyzji ustalającej kierunek rekultywacji (art. 22 ust. 1 pkt 3 u.o.g.r.l.), a nie wystąpił jeszcze o wydanie zezwolenia na wyłączenie (faktyczne wyłączenie też jeszcze nie nastąpiło). W decyzji o wyłączeniu wskazuje się powierzchnię wyłączenia, a także może być nałożony obowiązek zdjęcia oraz wykorzystania próchnicznej warstwy gleby (art. 14 ust. 1 u.o.g.r.l.), co może być istotne w przypadku decyzji ustalającej kierunek rekultywacji.

Czy dopuszczalne jest, aby decyzja o ustaleniu kierunku rekultywacji mogła być wydana przed decyzją o wyłączeniu gruntów z produkcji?

Wydaje się być to nielogiczne z punktu widzenia treści ustawy.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX