Czy dopuszcza się wyksięgowanie rezerwy bezpośrednio w kapitały?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2011 roku została zawiązana rezerwa w jednostce Państwowej na koncie 840 na przyszłe zobowiązanie dotyczące sprawy sądowej o wydanie nieruchomości/nabycia nieruchomości obejmującej kilka działek zwiększając tym samym pozostałe koszty 761. W 2023 roku został wydany wyrok, w którym jednostka została zobowiązana do nabycia w/w gruntu. Na wykupionym gruncie znajdują się przekazane przez skarb Państwa budynki, które są własnością jednostki Państwowej, dlatego zostało zasądzone również odszkodowanie za wykorzystanie gruntu za lata wcześniejsze. Jednak od tej części wyroku jednostka odwołała się. W 2023 roku nastąpiła zapłata zgodna z wyrokiem w zakresie wykupu gruntu, grunt przeszedł na własność jednostki i zwiększył tym samym środki trwałe 010. Powstała wątpliwość w kwestii rozwiązania rezerwy.

Czy wyksięgowanie rezerwy z konta 840 z równoczesnym księgowaniem pozostałych przychodów 760 i tym samym wzrost zysku o znaczną kwotę jest wiarygodny?

W naszej ocenie jest to zawyżenie zysku, jednostka nie uzyskała żadnego przychodu z tytułu tego zdarzenia gospodarczego.

Czy dopuszcza się wyksięgowanie rezerwy bezpośrednio w kapitały?

Czy istnieje jeszcze inna forma rozwiązania rezerwy zawiązanej na wykup gruntu nie odnosząca rozwiązania rezerwy w przychody 2023 roku?

Czy w przypadku sprawy sądowej gdzie wyrok może zobowiązać do wykupu gruntu zasadne jest tworzenie rezerw w odniesieniu na pozostałe koszty (gdzie będzie tylko zapłata ale nie będzie kosztów)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX