Czy domek holenderski można uznać za budynek?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jastrzębski Maciej
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy domek holenderski można uznać za budynek w myśl ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) – dalej pr. bud.?

Inwestor wystąpił z wnioskiem zgłoszeniowym na budowę budynku letniskowego, po uzupełnieniu wniosku wskazał, że planowane zamierzenie budowlane polegać będzie na posadowieniu gotowego domku holenderskiego, który będzie miał dach, przegrody oraz punkty przyziemienia - określając, że przyziemienie będzie zrealizowane za pomocą zabetonowanego w ziemi płaskownika (drutu zbrojeniowego), który będzie na stale połączony z ramą domku. Dalej inwestor wyjaśnia, że omawiany obiekt będzie związany z gruntem za pomocą dwóch punktów, bowiem "pod domkiem idą dwie szyny tzw. rama", do których ma być przymocowany omówiony powyżej płaskownik.

Czy taki obiekt można traktować jako budynek z uwagi na to, że spełnia wytyczne określone w definicji budynku tj. trwałe związanie z gruntem, wydzielenie z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, dach?

Ponadto, czy budynek letniskowy musi być wyposażony w instalacje wewnętrzne doprowadzające wodę i prąd oraz wyprowadzające ścieki z budynku?

Inwestor wskazuje, że jego domek holenderski nie będzie przyłączony do żadnych mediów, czy wobec tego można określać go mianem budynku letniskowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX