Czy dolicza się zasiłek pielęgnacyjny i pomniejsza zasiłek stały, czy też uznać zasiłek pielęgnacyjny za VI i VII jako dochód wypłacony "z dołu", doliczając je do dochodu za minione miesiące?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 28 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona do maja 2020 r. pobierała w OPS zasiłek stały (do maja miała orzeczenie o niepełnosprawności). W czerwcu złożyła wniosek do orzecznictwa i zgodnie z ustawą o pomocy społecznej na czas ustalenia niepełnosprawności otrzymywała zasiłek okresowy.

Strona w miesiącu sierpniu 2020 r. zgłosiła z nowym orzeczeniem i złożyła wniosek o zasiłek stały (w miesiącu sierpniu wydano decyzję o przyznaniu zasiłku stałego w wysokości 645 zł - dochód był zerowy).

W tym samym miesiącu strona złożyła wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i decyzją otrzymała ww. zasiłek z nadpłatą za czerwiec i lipiec 2020 r.

Czy powinniśmy doliczyć ten zasiłek pielęgnacyjny za miesiące czerwiec oraz lipiec na wrzesień i październik i pomniejszyć w tym okresie zasiłek stały, czy też uznać zasiłek pielęgnacyjny za miesiące czerwiec i lipiec jako dochód wypłacony "z dołu", doliczając je do dochodu za minione miesiące, a co za tym idzie, nie żądać zwrotu wypłaconych za ten okres zasiłków, gdyż kwoty doliczane wstecznie do dochodu nie stanowią nienależnie pobranego świadczenia?

Jak interpretować art. 8 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej w przypadku wypłacania, np. zasiłku pielęgnacyjnego czy też świadczeń rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX