Czy dokonanie napraw w lokalu (na podstawie umowy najmu) powoduje pomniejszenie ostatecznej wartości rozliczenia w danym miesiącu między wynajmującym a najemcą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 17 sierpnia 2018 r.

PYTANIE

Podmiot A wynajmuje podmiotowi B apartament w zarządzanie (podmiot B zarządza). Zgodnie z umową między podmiotami, podmiot B jest obowiązany na bieżąco dokonywać drobnych napraw i zakupów wyposażenia. Ponadto umowa stanowi, że koszty poniesione przez podmiot B i udokumentowane fakturami zakupowymi wystawionymi na ten podmiot (B) z tyt. ww. czynności (których charakter jest taki, że są one ponoszone w imieniu podmiotu A) będą w każdym miesiącu pomniejszały sumę wartości należnej (czyli sumę faktury) dla podmiotu A od podmiotu B z tytułu umowy najmu.

Na przykład: jeżeli podmiot B dokona naprawy (wykonanie w ramach własnej kadry) na przedmiocie umowy najmu, to koszt tej naprawy pomniejszy ostateczną wartość rozliczenia w danym miesiącu między podmiotem A i B.

Czy rozwiązanie takie jest prawidłowe, czy może konieczne jest wystawienie faktur (gdy mowa o naprawie) i refaktur (gdy mowa o zakupie drobnego wyposażenia) przez podmiot B na podmiot A, a następnie dokonanie kompensaty?

Zgodnie z art. 2 ust. 22 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. - sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów; zgodnie z art. 29a ust. 7 u.p.t.u.:

Podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:

3) otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX