Czy dokonanie darowizny przez syna na rzecz ojca, który prowadzi działalność gospodarczą, spowoduje obowiązek kontynuacji amortyzacji przedmiotu darowizny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2017 r.

PYTANIE

Małżeństwo (podatnik i żona) prowadząc spółkę cywilną zakupiło w 2003, zmodernizowało, na początku 2005 wprowadziło do ewidencji ŚT i amortyzowało nieruchomość, lokal użytkowy. Spółka cywilna została zlikwidowana w 2011 r., a nieruchomość przez pewien czas była użytkowana w indywidualnej działalności gospodarczej podatnika. Pod koniec 2012 r. sąd orzekł rozwód, bez podziału majątku. Podatnik od tego czasu księgował w koszty 50% kwoty amortyzacji. W 2015 podatnik podarował swoją część, niedającej się fizycznie podzielić nieruchomości, synowi. Od tej pory była małżonka wynajmuje lokal, między innymi byłemu mężowi, opodatkowując dochody w formie ryczałtu.

Czy gdyby w jakikolwiek sposób, czy w drodze darowizn (była małżonka synowi a syn, już całość- ojcu), czy w drodze darowizny od syna a kupna od byłej żony, podatnik stałby się właścicielem całej nieruchomości, to mógłby ją amortyzować na nowych zasadach (inna wartość początkowa, rynkowa lub taka jak w aktach notarialnych i inny okres amortyzacji)?

Zwracam uwagę, że podatnik od początku 2015 nie jest właścicielem nieruchomości w jakiejkolwiek części. Na podstawie art. 22g u.p.d.f wydaje się, że można przyjąć inną, rynkową wartość początkową dla celów amortyzacji, ale nie jestem pewien, czy nie istnieje przepis który nakazywałby kontynuację amortyzacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX