Czy dofinansowanie świadczenia medycznego osobom współpracującym podlega ujęciu w kosztach uzyskania przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jawna prowadząca działalność medyczną w zakresie udzielania świadczeń z diagnostyki obrazowej ma podpisane umowy cywilnoprawne z lekarzami, którzy prowadzą działalność gospodarczą i za swoje usługi medyczne wystawiają faktury na rzecz spółki jawnej. Spółka jawna od 1.08.2019 r. ma zawartą umowę ubezpieczenia grupowego, objęci są nią pracownicy, a także wskazani wyżej lekarze prowadzący działalność gospodarczą. Ubezpieczenie grupowe na życie obejmuje zdarzenia z tytułu NNW i inne zdarzenia losowe. Składka za ubezpieczenie grupowe jest finansowana po połowie przez spółkę jawną i przez lekarzy prowadzący praktykę lekarską na działalności gospodarczej. Polisa jest wystawiona na spółkę jawną, tym samym spółka jawna będzie refakturować połowę składki na lekarzy prowadzących działalność gospodarczą. Druga połowa składki jako zachęta do dobrej współpracy jest ponoszona przez spółkę jawną. Tym samym lekarze prowadzący działalność gospodarczą uzyskują częściowo nieodpłatne świadczenie.

W jaki sposób należy rozliczyć po stronie lekarzy na działalności gospodarczą przychód uzyskany z tytułu pokrycia połowy kosztów ze składki na ubezpieczenie na życie?

Czy lekarze powinni rozpoznać przychód w źródle pozarolnicza działalność gospodarcza?

Czy po stronie spółki jawnej nałożone są obowiązki rozliczeniowe z przekazywania częściowo nieodpłatnego świadczenia?

Czy spółka jawna ma prawo do zakwalifikowania połowy składki sfinansowanej na rzecz lekarzy do kosztów uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX