Czy dofinansowanie kosztów na realizację projektów kulturalnych teatru tańca jest zwolnione z VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 2 października 2019 r.

PYTANIE

Fundacja jet wpisana do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, nie jest wpisana do RiK. Jest innym podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym. Fundacja świadczy usługi kulturalne dla dzieci i młodzieży w zakresie prowadzenia zajęć nauki tańca m.in w ramach edukacji tanecznej grupy zespołu teatru tańca.

Usługi te zakwalifikowane zostały przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statycznego w Łodzi do PKWiU 85.52.11.0. Usługi świadczone przez szkoły tańca i instruktorów tańca."Działania grupy zespołu teatr tańca obejmują min. tworzenie repertuaru dla lokalnych instytucji kulturalnych np. filharmonii, teatru, kształcenie tancerzy, choreografów, instruktorów, współprace artystyczną, produkcję przedstawień z zakresu rożnych form sztuki. Koszty realizacji programu teatru tańca finansowane są częściowo przez młodzież w ramach odpłatności miesięcznej za naukę tańca. Odpłatność ta zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174). Teatr tańca nie pobiera żadnych opłat za zrealizowane projekty. Obecnie fundacja otrzymała z urzędu miasta w ramach projektu obywatelskiego dofinansowanie tego teatru tańca. Spektakle przygotowane i sfinansowane tymi środkami służyły nieodpłatnie mieszkańcom miasta.

Czy dofinansowanie kosztów, otrzymane z urzędu miasta na realizację projektów kulturalnych teatru tańca zwolnione jest z podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX