Czy dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji oraz świadczenia rodzinne należy przyznać w pełnej wysokości, czy z zastosowaniem zasady złotówka za złotówkę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 24 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba wnioskuje o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami na okres zasiłkowy 2021/2022 na dwoje dzieci.

Jedno dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, które jest ważne do 28.02.2022 r. Dochód rodziny w przeliczeniu na członka rodziny wynosi obecnie 692,80 zł. Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego należy przyznać do końca lutego 2022 r. Zakładam, iż od marca 2022 r. dodatek ten będzie przedłużony z urzędu na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Czy wydając decyzję w listopadzie 2021 r. należy przyznać Pani dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego oraz wszystkie świadczenia rodzinne na dwoje dzieci do końca lutego 2022 r. w pełnej wysokości, gdyż rodzina spełnia kryterium 764 zł?

Natomiast od marca 2022 r. świadczenia przyznać z zastosowaniem zasady złotówka za złotówkę, gdyż od marca 2022 r. kryterium dla rodziny wyniesie 674 zł?

A następnie w marcu 2022 r. przedłużyć z urzędu okres przyznania dodatku z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego i tym samym zmienić decyzję w części pozostałych świadczeń na pełną wysokość świadczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX