Czy dodatek ustawowy powinien być doliczony do ustalenia podstawy zasiłku chorobowego z dwunastu miesięcy przed zachorowaniem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zespół Opieki Zdrowotnej  zwraca się z prośbą o wyjaśnienie w sprawie włączenia dwóch dodatków do wynagrodzenia zasadniczego. Od dnia 01.06.2022 r. Zarządzeniem Dyrektora ZOZ w Łęczycy włączono do wynagrodzenia zasadniczego dodatek ustawowy w kwocie 203 zł brutto. Dodatek ten przed włączeniem był oskładkowany i wypłacany w pełnej wysokości bez względu na absencję chorobową oraz nie był brany do naliczania podstawy zasiłku chorobowego.

Czy dodatek ustawowy po 01.06.2022 r. powinien być doliczony do ustalenia podstawy zasiłku chorobowego z dwunastu miesięcy przed zachorowaniem?

Ponadto jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed dniem 01.06.2022 r. i trwa nadal oraz pracodawca podwyższył wynagrodzenie zasadnicze o wcześniej wypłacony dodatek?

Czy w takiej sytuacji należy ponownie przeliczyć podstawę zasiłku chorobowego uwzględniając dodatek ustawowy z dwunastu miesięcy ustalonych wcześniej do obliczenia podstawy zasiłku chorobowego?

Od dnia 01.06.2022 r. Zarządzeniem Dyrektora ZOZ w Łęczycy włączono w pełnej wysokości ustalony na dzień 30.06.2021 r. dodatek wyrównawczy NFZ do wynagrodzenia zasadniczego.

Czy w zaistniałej sytuacji należy wliczyć do podstawy zasiłku chorobowego z dwunastu miesięcy wartość dodatku wyrównawczego NFZ z poprzednich okresów po 01.06.2022 r. Dodatek ten był oskładkowany i przed włączeniem do wynagrodzenia zasadniczego był uwzględniany w podstawie zasiłku chorobowego w kwocie faktycznie wypłaconej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX