Czy do wydania drugiego zezwolenia dla zrealizowanego przedsięwzięcia nieulegającego zmianie i polegającego na zbieraniu odpadów, w tym złomu, można wymagać uzyskania decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy do wydania drugiego zezwolenia dla zrealizowanego przedsięwzięcia nieulegającego zmianie i polegającego na zbieraniu odpadów, w tym złomu, można wymagać uzyskania decyzji środowiskowej?

Wnioskodawca chcący prowadzić skup złomu w czerwcu 2015 r. zwrócił się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów. Przedłożył wówczas decyzję wójta o środowiskowych uwarunkowaniach określającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. W toku postępowania została wydana decyzja zezwalająca na zbieranie odpadów. W międzyczasie decyzja środowiskowa została uchylona przez SKO m.in. z powodu nieuwzględnienia w niej stanowiska RDOŚ polecającego przeprowadzenie oceny oddziaływania zamierzenia na środowisko i niezbadania zasięgu oddziaływania zamierzenia na otoczenie. Obecnie nowy podmiot gospodarczy zwrócił się z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia na zbieranie odpadów będącego kontynuacją prowadzonych działań. Argumentuje, że przy wnioskowaniu o pierwotne zezwolenie decyzja środowiskowa nie była wymagana, nowe zamierzenie jest kontynuacją dotychczas prowadzonego i pojęcie "działalności" nie odpowiada planowanemu zamierzeniu.

Czy w opisanym przypadku należy przychylić się do wniosku strony i wydać decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów? Czy należy żądać uzupełnienia braków formalnych w postaci nowej decyzji środowiskowej?

Należy dodać, że w powyższej sprawie spływają skargi z sąsiedztwa inwestycji na uciążliwość hałasową, chociaż według kontroli WIOŚ w ostatnim roku nie następowały przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX