Czy do wniosku o przekształcenie organ powinien wezwać do przedłożenia prawa współużytkowania wieczystego w nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 14 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Powiat jest właścicielem działki oddanej w użytkowanie wieczyste w udziale po 1/3, zabudowanej garażami stanowiącymi własność osób fizycznych. W przypadku współużytkowania wieczystego z żądaniem przekształcenia występują wszyscy współużytkownicy wieczyści. Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić współużytkownicy wieczyści, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę. Jeżeli co najmniej jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, właściwy organ zawiesza postępowanie. W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać na podstawie art. 199 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c. rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Powyższe zostało spełnione. W trakcie analizy stanu prawnego nieruchomości wynikło, że są przypadki, że nie zostały stwierdzone spadki i widnieją w ewidencji gruntów i budynków osoby zmarłe.

W związku z powyższym czy organ ma wszcząć postępowanie i wezwać do przedłożenia prawa współużytkowania wieczystego w nieruchomości np. postanowienie sądowe lub akt poświadczenia dziedziczenia ustalający krąg spadkobierców poprzedniego współużytkownika wieczystego?

W przypadku braku doręczenia powyższego organ winien zawiesić postępowanie?

Jaką formę postępowania organ ma przyjąć?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX