Czy do transakcji obejmujących nabycie składników majątku ma zastosowanie obowiązek dokonywania i przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 1 maja 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z przewidywanym zakupem przedsiębiorstwa spółki jawnej A spółka z o.o. B przekazała kwotę 400.000 zł zaliczki na poczet ten transakcji. Środki na ten cel spółka B uzyskała z dwóch pożyczek od osób fizycznych. Zawarcie umowy nabycia przedsiębiorstwa było uwarunkowane uzyskaniem kredytu przez spółkę B. Kredyt w niezbędnej kwocie jednak nie został spółce przyznany, w związku z czym obecnie przygotowywana jest umowa nabycia jedynie wybranych składników majątku, które nie mogą być uznane za przedsiębiorstwo ani jego zorganizowaną część. Strony przewidują, że z wpłaconej kwoty ok. 30% zostanie w momencie podpisania umowy zaliczone na poczet zakupu tych składników majątku. Pozostała kwota, tj. ok. 280.000 zł ma zostać zwrócona spółce B, ta zaś z kolei zwróci częściowo pożyczki wspomnianym osobom fizycznym. Rozważane jest upoważnienie przez spółkę B dla spółki A do zwrotu tej kwoty bezpośrednio do rąk pożyczkodawców spółki B. Jeden z nich chciałby uzyskać zwrot pożyczki w gotówce.

Czy jest to możliwe i czy spółce B nie grożą konsekwencje karno-skarbowe ze względu na nieprzestrzeganie obowiązku rozliczania transakcji (w tym przypadku pomiędzy A i B) w formie bezgotówkowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX