Czy do przygotowania opinii należy brać pod uwagę również ustawę o odpadach, decyzję środowiskową wojewody oraz rozporządzenie ws. mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Instytut przygotowuje opinie nt. oddziaływania na środowisko nawozów organicznych, organiczno-mineralnych i środków poprawiających właściwości gleby wytworzonych z odpadów (art. 4 ustawy z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu i rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 czerwca 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu (Dz.U. z 2008 r. nr 119 poz. 765)).

Czy do przygotowania opinii należy brać pod uwagę również ustawę z 14.12.2012 r. o odpadach, decyzję środowiskową wojewody (nie wyraził zgody na użycie danego odpadu do produkcji nawozu/środka) oraz rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 28 grudnia 2022 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych?

Producenci nawozów i środków wytwarzanych z odpadów twierdzą, że w przypadku ich produkcji nie możemy odwoływać się do innych ustaw niż ustawa o nawozach i nawożeniu oraz decyzji środowiskowych, inaczej podadzą Instytut do sądu. Zdaniem Instytutu reprezentującego MKiŚ ws. przygotowania w/w opinii, powinniśmy uwzględnić przynajmniej ustawy wydane przez resort środowiska zwłaszcza dotyczące odpadów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX