Czy do powierzchni użytkowej garaży, parkingów samochodowych lub zespołów parkingów i towarzyszącej infrastruktury doliczać należy powierzchnię platform parkingowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Sługocka Martyna
Odpowiedzi udzielono: 19 lutego 2019 r.

PYTANIE

Czy uwzględniając przepis rozporządzenia Rady Ministrów z 9.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – dalej r.p.z.o.ś., dla przedsięwzięcia polegającego na budowie budynku wielorodzinnego z jednokondygnacyjnym garażem podziemnym, w którym w przewidywane jest zastosowanie dwupoziomowych platform parkingowych, dokonując kwalifikacji przedsięwzięcia, należy do powierzchni użytkowej garaży, parkingów samochodowych lub zespołów parkingów i towarzyszącej infrastruktury doliczać powierzchnię tychże platform?

Przedmiotowe przedsięwzięcie kwalifikowane będzie jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko w przypadku, gdy wielkość powierzchni użytkowej garaży będzie nie mniejsza niż 0,5 ha. Przez powierzchnię użytkową wg r.p.z.o.ś. rozumie się sumę powierzchni zabudowy i powierzchni zajętej przez pozostałe kondygnacje nadziemne i podziemne mierzone po obrysie zewnętrznym rzutu pionowego obiektu budowlanego. W przypadku zastosowania dwupoziomowych platform parkingowych rzeczywista powierzchnia hali garażowej liczona po obrysie zewnętrznym nie uwzględnia dodatkowych miejsc postojowych na drugim poziomie platformy.

Czy drugi poziom platform należy doliczać do powierzchni użytkowej czy należy go pomijać?

Ma to zasadnicze znaczenie przy kwalifikacji przedsięwzięcia i stwierdzenia wymogu przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX