Czy do osób, mających pełnić funkcję opiekuna usamodzielnienia, nie ma zastosowania art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadzono w art. 7b katalog osób podlegających sprawdzeniu w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym. W katalogu tym, nie wymieniono osób mających pełnić funkcję opiekuna usamodzielnienia.

Czy oznacza to, że w stosunku do tych osób nie ma zastosowania art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, pomimo tego, że będą one miały kontakt z małoletnimi?

Czynności podejmowane przez opiekunów usamodzielnienia nie dotyczą tylko okresu, kiedy osoby usamodzielniane są pełnoletnie. Opracowanie indywidualnego programu usamodzielnienia powinno nastąpić nie później niż na miesiąc przed ukończeniem pełnoletności, co oznacza, że można go opracować i dokonywać w nim zmian nawet wcześniej, a w czynnościach tych bierze udział osoba małoletnia oraz opiekun usamodzielnienia.

Pytanie dotyczy osób, w przypadku wskazania których konieczna jest akceptacja kierownika PCPR. W art. 145 ust. 3 ustawy z 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zamieszczono katalog osób, które mogą pełnić funkcję opiekuna usamodzielnienia.

Jak wskazał Stanisław Nitecki: "Przedstawiony w tym przepisie katalog osób, które mogą pełnić funkcję opiekuna osoby usamodzielnianej ma charakter otwarty, przy czym da się on podzielić na dwie grupy, a mianowicie na grupę osób, których wskazanie ma charakter obowiązujący, oraz na takie osoby, których kandydatura wymaga zaakceptowania przez kierownika PCPR (...) Wskazanie przez osobę usamodzielnianą jednej z wymienionych osób będzie miało charakter wiążący. Odmiennie sytuacja przedstawia się w przypadku drugiej grupy osób (...) W tym przypadku ustawodawca posłużył się zwrotem o charakterze otwartym, wskazując, że może to być inna osoba (...) Wskazanie przez osobę usamodzielnianą takiej "innej osoby" nie powoduje, że automatycznie staje się ona jej opiekunem, ponieważ ustawodawca zakłada akceptację kierownika PCPR (...)."

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX