Czy do obliczenia zabezpieczenia roszczeń należy przyjąć całkowitą masę odpadów przewidywanych do przetworzenia w okresie roku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 48a ust. 3a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) - dalej u.o. wysokość zabezpieczenia roszczeń dla odzysku polegającego na wypełnianiu terenu niekorzystnie przekształconego oblicza się jako iloczyn masy odpadów przewidywanych do przetworzenia w okresie roku oraz stawki zabezpieczenia roszczeń w wysokości określonej dla magazynowanych odpadów w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 7.02.2019 r. w sprawie wysokości stawek zabezpieczenia roszczeń (Dz.U. z 2019 r. poz. 256) – dalej r.w.s.z.r. W omawianym przypadku z uwagi na fakt, że odpady którymi wypełniane jest wyrobisko należą do różnych kategorii wymienionych w § 2 ust. 1 r.w.s.z.r. do obliczenia wysokości zabezpieczenia roszczeń przyjęto zgodnie § 2 ust. 3 r.w.s.z.r. najwyższą stawkę spośród stawek określonych dla tych kategorii. Jednakże nie uwzględniono masy części odpadów stanowiących odpady obojętne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 118 u.o., których obowiązek ustanowienia zabezpieczenia roszczeń zgodnie z art. 48a ust. 2 pkt 1 u.o. nie dotyczy.

Czy jest to prawidłowe?

Czy do obliczenia zabezpieczenia roszczeń należy jednak przyjąć całkowitą masę odpadów przewidywanych do przetworzenia w okresie roku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX