Czy do czynności podejmowanych w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz do umów dotyczących takiego postępowania dopuszczalne jest stosowanie przepisów Kodeksu Cywilnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 17 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy dopuszczalne jest stosowanie art. 395 k.c. (w zw. z art. 8 ust. 1 p.z.p.) do postępowań udzielanych w trybie p.z.p.?

Jeżeli tak, to czy zamawiający może zawrzeć w umowie zapis o następującej treści: "Na podstawie art. 395 k.c. zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 10 dni od dnia unieważnienia postępowania w którejkolwiek części postępowania."?

Zamawiający prowadzi postępowanie na zakup wyposażenia dla szkół. Postępowanie to jest prowadzone z dopuszczeniem składania ofert częściowych (3 części). Zamawiający otrzymał promesę dofinansowania z programu Polski Ład i uzyskaną w promesie kwotę zaplanował w budżecie. Warunkiem wypłaty dofinansowania jest, aby wszystkie części postępowania zakończyły się zawarciem umowy. W przypadku, gdy choćby jedna z części nie zakończy się zawarciem umowy, zamawiający nie uzyska dofinansowania, a nie posiada własnych środków na ten cel. W ocenie zamawiającego nie ma możliwości zastosowania art. 257 p.z.p., gdyż środki publiczne, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia zostały mu przyznane w promesie. W tej sytuacji jedynym "zabezpieczeniem" zamawiającego jest umowne prawo odstąpienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX