Nowość Czy dłużnik alimentacyjny w dalszym ciągu ma możliwość skorzystania z art. 5 ust. 6 pkt 1) lub pkt 2) u.p.o.u.a.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 25 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnik alimentacyjny na podstawie art. 5 ust. 3b i 5 ma zatrzymane prawa jazdy (w roku 2010 r., wniosek kierowała inna gmina będąca wówczas organem właściwym). Obecnie ten dłużnik chce zawnioskować za pośrednictwem obecnego organu właściwego o zwrot prawa jazdy. Jego dzieci są już dorosłe.

Komornik sądowy w związku ze złożonymi oświadczeniami wierzycieli (tj. pełnoletnich dzieci) wydał postanowienia o:

1. Umorzeniu postępowania egzekucyjnego odnośnie alimentów bieżących i zaległych na rzecz dzieci.

Jednocześnie komornik w niniejszym postanowieniu pisze:

2. Prowadzić nadal postępowanie egzekucyjne w stosunku do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ... z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego;

3. Prowadzić nadał postępowanie egzekucyjne w stosunku do Urzędu Miasta w ... z tytułu wypłaconej zaliczki alimentacyjnej;

4. Prowadzić nadal postępowanie egzekucyjne w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Funduszu Alimentacyjnego w likwidacji.

Aby organ wystąpił do starosty o zwrot zatrzymanego prawa jazdy na podstawie art. 5 ust. 6, czy należy rozumieć to w następujący sposób:

1) z dłużnikiem przeprowadzany jest wywiad, składa oświadczenie majątkowe, posiada zatrudnienie (lub inny tytuł czy też jest zarejestrowany w urzędzie pracy) oraz przedkłada (lub organ się sam zwraca do komornika sądowego) zaświadczenie komornika o wysokości płaconym alimentów z ostatniego pół roku spełniając warunek min. 50% kwoty wówczas zasadzonych alimentów czy też:

2) nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego, czyli dłużnik dokona całkowitej spłaty zadłużenie alimentacyjnego wobec świadczeń z funduszu alimentacyjnego, wobec wypłaconej zaliczki alimentacyjnej oraz wobec ZUS jako likwidatora starego Funduszu Alimentacyjnego.

Czy dłużnik alimentacyjny w dalszym ciągu ma możliwość skorzystania z art. 5 ust. 6 pkt 1) lub pkt 2), o których mowa powyżej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX