Czy dłużnik alimentacyjny, aby odzyskać prawo jazdy musi podjąć pracę oferowaną przez UP, czy wystarczy, że jest zarejestrowany jako bezrobotny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnikowi alimentacyjnemu zostało odebrane prawo jazdy ze względu na to, iż nie przyjął bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych oraz nie płacił przez ostatnie 6 m-cy w każdym miesiącu 50% bieżąco ustalonych alimentów.

Dlatego też urząd pracy wyrejestrował dłużnika na 180 dni, po upływie 180 dni dłużnik zarejestrował się ponownie w urzędzie pracy jako bezrobotny. Obecnie zwrócił się z wnioskiem o zwrot prawa jazdy. Przez ostatnie 6 m-cy dłużnik w każdym miesiącu płacił 50% bieżąco zasądzonych alimentów.

Czy dłużnik, aby odzyskać prawo jazdy musi podjąć pracę lub inną formę pomocy oferowaną przez UP (nie wiadomo, kiedy taką propozycję dostanie), czy też musi podjąć pracę, którą sam znajdzie, czy może wystarczy tylko sam fakt, że dłużnik jest zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny, czyli jest gotowy do podjęcia pracy oferowanej przez urząd pracy?

Jak ma spełnić warunek wynikający z art. 5 ust. 6 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX