Czy dla zakwalifikowania pod konkretny współczynnik pracy decydujące znaczenie mają kwalifikacje i wykształcenie wymagane czy posiadane przez pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Kociemba Alicja
Odpowiedzi udzielono: 3 lipca 2022 r.

PYTANIE

W SPZOZ zatrudniane są pielęgniarki, starsze pielęgniarki i specjalistyki pielęgniarki. Szpital nie ustanowił żadnych wymagań kwalifikacyjnych w stosunku do tych stanowisk, które byłyby inne niż w rozporządzeniu dot. kwalifikacji.

Do której grupy z u.s.u.n.w. zaliczymy stanowisko pielęgniarskie?

Zgodnie załącznikiem do projektu ustawy może zostać zaliczone do dwóch różnych grup. Zatrudniamy na to stanowisko dwie pielęgniarki. Jedną ze średnim wykształceniem drugą z wykształceniem wyższym magisterskim. Jeżeli stanowisko pielęgniarki zaliczymy do grupy 5, pielęgniarka ze średnim nie spełni wymagań z tej właśnie grupy, ale spełni wymagania dotyczące stanowiska pielęgniarki. Jeżeli zaliczymy je do 6 grupy wówczas pielęgniarka z wyższym może mieć roszczenie o podwyższenie wynagrodzenia, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem jednym alternatywnych poziomów wykształcenia jest przecież magister, który jest już w grupie 5 a nie 6. Mając na uwadze zeszły rok nie są prawdopodobne zmiany w załączniku do ustawy. Stanowisko "pielęgniarka" jest jedno - nie ma stanowiska pielęgniarka z grupy 5 i pielęgniarka z grupy 6.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX