Czy dla wykonania konstrukcji morskiej do rozładunku nie stosuje się przepisów prawa wodnego, a tym samym nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 28 maja 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku z treścią art. 6 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod. w którym czytamy, że przepisów ustawy nie stosuje się do morskich wód wewnętrznych oraz wód morza terytorialnego w zakresie, w jakim korzystanie z tych wód oraz gruntów pokrytych tymi wodami jest uregulowane w przepisach ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej oraz treścią art. 3 pr.wod. mówiącego, iż przepisy ustawy stosuje się do wód śródlądowych oraz do morskich wód wewnętrznych, biorąc jednocześnie pod uwagę zapis art. 26 ustawy z 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej - dalej u.o.m. oraz art. 23 u.o.m. zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania.

Czy dla wykonania konstrukcji morskiej do rozładunku nie stosuje się przepisów prawa wodnego, a tym samym nie ma konieczności uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego?

Czy dla budowy urządzeń wodnych lub robót w wodach niewpisujących się w art. 26 lub art. 23 u.o.m. należy wykonać pozwolenia wodnoprawne zgodnie z prawem wodnym?

Jaki organ będzie wydawał pozwolenie, o którym mowa w art. 23 i 26 u.o.m.?

Jaki organ będzie wydawał pozwolenie na inne prace w obrębie wód morza wewnętrznego niewpisujące się w ustawę o obszarach morskich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX