Czy dla wszystkich punktów zbierania metali - zbierającego m.in. aluminium i cynk należy żądać operatu przeciwpożarowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2020 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów (złom). Wśród zbieranych odpadów znajdują się wyłącznie odpady metali. Inżynier pożarnictwa uznał zbierane aluminium i cynk za odpady palne, w związku z czym wykonany został operat przeciwpożarowy.

Jak należy odnieść się do zapisu zał. nr 2a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2020 r. poz. 797) – dalej u.o., z którego wynika, że odpadami niepalnymi są odpady metali?

Czy dla wszystkich punktów zbierania metali (złomu) - zbierającego m. in. aluminium i cynk należy żądać operatu przeciwpożarowego?

Czy ww. załącznik wprost wskazuje, że wszystkie metale są niepalne, skoro inżynier pożarnictwa uznał inaczej?

Nadmieniam, że inżynier pożarnictwa w czasie rozmowy tel. podał, że odpady te są palne wyłącznie w postaci sproszkowanej (aluminium) lub opiłków (cynk).

Czy należy żądać od zbierającego złom oświadczenia, że zbiera te odpady niesproszkowane i nie w postaci opiłków?

Czy należy w odniesieniu do powyższego żądać od wnioskodawcy zaświadczenia od inżyniera pożarnictwa o uznaniu tych odpadów za niepalne? (art. 3 ust. 3c u.o.)

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX