Czy dla sporządzenia projektu robót geologicznych i uzyskania kolejnych decyzji niezbędne jest pozyskanie informacji geologicznej, jeżeli wcześniejsze dokumenty są w posiadaniu Właściciela ujęcia, który sfinansował ich wykonanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w następującej sytuacji niezbędne jest zawieranie umowy o wykorzystanie informacji geologicznej?

Jeżeli tak, to czy będzie to umowa za wynagrodzeniem?

Właściciel ujęcia wód podziemnych z utworów czwartorzędu posiada decyzję z 2001 r. zatwierdzającą dokumentację hydrogeologiczną, do której w 2010 r. opracowano dodatek aktualizujący zasoby eksploatacyjne. Na tej podstawie, w tymże 2010 r. uzyskał pozwolenie wodnoprawne na pobór wód na okres pięciu lat, które ponowiono w oparciu o nowy operat na kolejne cztery lata, tj. do maja 2019 r. Właściciel ujęcia podjął jednak z końcem 2017 r. decyzję o trwałym wyłączeniu ujęcia i zrzekł się uprawnień wynikających z pozwolenia wodnoprawnego z dniem 31.12.2017 r., po czym w 2018 r. postanowił zlikwidować fizycznie studnie ujęciowe (6 urządzeń). Wymaga to sporządzenia i zatwierdzenia projektu robót geologicznych, najprawdopodobniej także karty informacyjnej przedsięwzięcia oraz uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na likwidację urządzeń wodnych.

Czy zatem dla sporządzenia projektu robót geologicznych i uzyskania kolejnych decyzji niezbędne jest formalne pozyskanie informacji geologicznej, jeżeli wszystkie wcześniejsze dokumenty, opracowania i dokumentacje są w posiadaniu Właściciela ujęcia, który sfinansował ich wykonanie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX