Czy dla odpadów zostały określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach krajowych szczegółowe warunki utraty statusu odpadów, czy też wnioskodawca winien zaproponować je sam?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wnioskodawca zamierza przetwarzać odpady o kodach 12 01 04, 12 01 17, 12 01 21. Odpady te na etapie początkowym (przed wprowadzeniem do instalacji do rafinacji) będą w części poddawane spopielaniu indukcyjnemu (proces R4), a w części stopieniu do postaci płynnej w piecu indukcyjnym (proces R4). Następnie płynny metal zostanie poddany działaniu zimnej wody zmieniającej go w granulat. W następnej kolejności popiół i granulat powstałe w procesie przetwarzania indukcyjnego zostaną wsypane do pojemnika z mieszaniną stężonych kwasów solnego i azotowego (wodą królewską) i poddane chemicznemu procesowi rafinacji. W wyniku przetwarzania odpadów powstanie czysty metal (złoto), który nie będzie stanowił odpadu.

Czy wobec tego w przedmiotowej sprawie należy uznać, iż przewidziana jest utrata statusu odpadów i w związku z tym wnioskodawca zobowiązany jest zawrzeć we wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów informacje wynikające z art. 42 ust. 2 pkt 6a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o., tj. wskazać rodzaje odpadów, które mogą utracić status odpadów oraz wskazać informacje o spełnieniu warunków określonych w art. 14 ust. 1 pkt 1 u.o.?

Czy dla w/w odpadów zostały określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach krajowych szczegółowe warunki utraty statusu odpadów, czy też wnioskodawca winien zaproponować je sam?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX