Czy dla inwestycji zlokalizowanej w granicy na podstawie decyzji wz i pozwolenia na budowę do dokonania zmiany pozwolenia na budowę należy stosować przepisy dotychczasowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Chojnicki Radosław
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy dla inwestycji budowlanej zlokalizowanej w granicy działki na podstawie decyzji o warunkach zabudowy i uzyskanego pozwolenia na budowę na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. przed nowelizacją z 1.01.2018 r. dokonanie zmiany pozwolenia na budowę z zakresie zwiększenia powierzchni zabudowy oraz wysokości budynku należy stosować przepisy dotychczasowe zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14.11.2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2017 r. poz. 2285) - dalej r.z.r.w.t.?

Inwestor nabył prawo lokalizacji w granicy działki budynku gospodarczego. W związku z powyższym dla całego zamierzenia inwestycyjnego, również uzyskania zmiany pozwolenia na budowę, należy stosować przepisy dotychczasowe. Jeżeli natomiast byśmy traktowali, że zmianę pozwolenia na budowę należy rozpatrywać w tym przypadku na podstawie obowiązujących w dniu dzisiejszym przepisów, zapis jaki zawarł ustawodawca w § 2 r.z.r.w.t. stałby się przepisem martwym. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przedsięwzięcie budowlane, co do którego została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę musi być konturowane w reżimie prawnym, na podstawie którego została wydana decyzja. Zajęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do naruszenia zasady praw nabytych, jak również skutkowałoby brakiem stałości wydanych decyzji w przypadku zmiany obowiązujących przepisów prawa. Zmiana bowiem pozwolenia na budowę w zakresie w rzeczywistości nie obejmującym nowelizacją prowadzić by musiała do konieczności zaprzestania kontynuacji procesu budowlanego w oparciu o prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX