Czy decyzje wydane w ramach prowadzonych modernizacji gruntów podlegają kwestiom odszkodowawczym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 11 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta w 2019 r. wydał decyzję o ustaleniu linii brzegowej jeziora na podstawie przepisów przejściowych z art. 15b Prawa wodnego (modernizacja gruntów) - postępowanie wszczęte było w 2015 r., zawieszone i podjęte w 2019 r. Właściciel jednej z działek przyległej do jeziora, któremu w wyniku ustalenia linii brzegowej część działki została zabrana - weszła w działkę jeziora Wp, zwrócił się do Wód Polskich z zapytaniem o odszkodowanie. W odpowiedzi uzyskał informację, że nie było to związane z trwałym naturalnym zajęciem gruntów przez wody powierzchniowe, tylko z modernizacją gruntów.

Zatem czy może z automatu uznać, że wszystkie decyzje wydane na podstawie art. 15b, czyli w ramach prowadzonych modernizacji gruntów, nie podlegają kwestiom odszkodowawczym określonym w ustawie Prawo wodne, gdyż tak jak wskazują Wody Polskie nie jest to związane z trwałym naturalnym zajęciem gruntów przez wody powierzchniowe, tylko modernizacją ewidencji gruntów?

Jezioro nie miało wcześniej ustalonej linii brzegowej - ustalono je miejscami wyraźną krawędzią brzegu (górą skarpy) lub linią stałego porostu traw, więc granica jeziora w tym miejscu była wyraźna i nie zmieniła się w wyniku działań człowieka. Ustalenie linii brzegowej nie było związane z wykonywaniem urządzeń wodnych.

Czy w sytuacji gdyby stanowisko Wód Polskich było trafione, właścicielom działek przysługuje odszkodowanie na podstawie innych przepisów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX