Czy decyzję w sprawie przedłużenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego należy wydać z urzędu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 19 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:

1) Osoba pobierała zasiłek pielęgnacyjny, ważność orzeczenia upłynęła w dniu 31.10.2021 r.

Czy powinniśmy kontaktować się z osobą i dopytywać o to, czy osoba wystąpiła o nowe orzeczenie, aby przedłużyć na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 termin prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, czy też nie powinniśmy w to wnikać i przedłużyć z urzędu zasiłek pielęgnacyjny?

2) Jak powinniśmy postąpić w przypadku, kiedy osobie, której skończyła się ważność orzeczenia, został przedłużony termin prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, natomiast osoba przyniosła nowe orzeczenie wydanie z datą dwóch miesięcy wstecz, które jej nie kwalifikuje do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego i oświadczyła, iż nie będzie się odwoływać od orzeczenia.

Czy powinniśmy wszcząć postępowanie w sprawie ustalenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego?

Prosimy również o informację, jak powinniśmy postąpić, kiedy osoba odwołuje się do sądu?

3) Osoba pobierała zasiłek pielęgnacyjny, której upłynęła ważność orzeczenia. Na podstawie ustawy COVID-19 termin prawa do zasiłku pielęgnacyjnego został przedłużony. Osoba wystąpiła o nowe orzeczenie. Nowe orzeczenie nie kwalifikuje osoby do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. Osoba oświadczyła, że będzie się odwoływać się od orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Czy w takim przypadku powinniśmy dalej wypłacać zasiłek pielęgnacyjny z uwagi na to, że orzeczenie nie jest ostateczne, czy też wstrzymać wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego i czekać na orzeczenie z odwołania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX