Czy decyzję należy zmienić z urzędu w zakresie okresu, na jaki przyznano prawo do świadczenia przyznając prawo do świadczenia pielęgnacyjnego wstecz?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 31 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani do dnia 31.08.2023 r. pobierała świadczenie pielęgnacyjnego w związku z opieką nad córką. Orzeczenie utraciło ważność dnia 31.08.2023 r.

Następnie ta Pani złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w dniu 12.02.2023 r., nie dołączając orzeczenia. Po dokonaniu weryfikacji w empatii okazało się, że córka posiada wydane orzeczenie o niepełnosprawności w dniu 27.10.2023 r. w stopniu umiarkowanym.

Została skierowana informacja do strony, informująca o planowanym wydaniu decyzji odmawiającej prawa do wnioskowanego świadczenia z uwagi na brak odpowiedniego orzeczenia. W toku prowadzonej innej sprawy z udziałem ww. osób powzięliśmy informację, że od tego orzeczenia matka złożyła odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. niepełnosprawności, do dziś nie jest sprawa rozstrzygnięta.

Jak teraz powinno wyglądać postępowanie?

Czy Wójt Gminy powinien zawiesić postępowanie na czas wydania rozstrzygnięcia przez wojewódzki zespół?

Czy należy w międzyczasie wydać decyzję przedłużającą na podstawie ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń, ale na jaki okres, od 1 września 2023 do kiedy?

A co w przypadku przedłużenia prawa od świadczenia i jego wypłaty, jeśli Wojewódzki zespół utrzyma w mocy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?

Czy przedłużyć tylko na wrzesień i październik?

Czy nie przedłużać w ogóle i czekać na nowe orzeczenie wojewódzkiego zespołu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX