Czy decyzja ZUS dotycząca pozornego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych wpływa na rozstrzygnięcia w sprawach świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bochenek Michał
Odpowiedzi udzielono: 21 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona pobierała 500+ i rodzinne w okresie 2017/2018 na pierwsze dziecko. Następnie złożyła w lipcu 2018 r. kolejny wniosek w związku z urodzeniem drugiego dziecka. Przy okazji rozpatrywania nowego wniosku wyszło na jaw, że Strona zawarła umowę o pracę w styczniu 2018 r. i nie zgłosiła tego faktu. Wezwano ją zatem do dostarczenia zaświadczenia o zarobkach za luty 2018 r. Uzyskanie wynagrodzenia spowodowało, że świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko przestało przysługiwać już od marca 2018 r., a zasiłek rodziny na wszystkie dzieci. Strona doręczając nową umowę o pracę i zaświadczenie wspomniała, że umowa ta została uznana przez ZUS za nieważną w decyzji administracyjnej oraz, że odmówiono jej zasiłku macierzyńskiego. Zapowiedziała, że będzie składać odwołanie do sądu od decyzji ZUS.

Czy w tym przypadku, postępowanie w sprawie wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejne dziecko, który stanowi podstawę do zmianę pierwotnej decyzji przyznającej świadczenie na dziecko pierwsze powinno zostać zawieszone?

Czy powinno być kontynuowane z uwagi na posiadane dokumenty (umowę o pracę + zaświadczenie o zarobkach)?

Od razu zaznaczę, że postępowanie było kontynuowane. Decyzje pierwotne przyznające świadczenia na starsze dziecko zostały uchylone, przy czym w decyzji uchylającej 500+ jednocześnie przyznano świadczenie na drugie dziecko. Następnie wydaliśmy decyzję o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia. Strona wpłaciła nienależnie pobrane świadczenie. Następnie odwołanie od decyzji z ZUS zostało oddalone i umowa została uznana za pozorną.

Czy w takim wypadku należy uznać, że w ogóle nie miało miejsca uzyskanie dochodu?

Czy uzyskanie dochodu miało miejsce, ale umowa o pracę stała się nieważna z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu?

Czy jest to podstawa do wznowienia postępowania w sprawie uchylenia decyzji i naliczenia nienależnie pobranego świadczenia?

Czy na będzie miała prawo żądać zwrotu wpłaconych pieniędzy i wypłaty świadczeń za okres od 07-09.2018 r. na pierwsze dziecko?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX