Czy decyzja zmieniająca wysokość opłat za usługi opiekuńcze z mocą wsteczną została wydana z naruszeniem przepisów prawa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 12 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mam pytanie dotyczące odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze.

Osoba decyzją z czerwca 2020 r. miała przyznane specjalistyczne usługi opiekuńcze dla syna w formie zajęć z logopedą od 2 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. z naliczeniem odpłatności za ww. usługi, ponieważ rodzina przekracza kryterium dochodowe na osobę w rodzinie.

W miesiącu październiku 2020 r. dokonano weryfikacji sytuacji dochodowej rodziny i ustalono, że dochód uległ zmianie, ponieważ członek rodziny podjął zatrudnienie od m-ca kwietnia 2020 r., o czym rodzina nie poinformowała.

W miesiącu grudniu 2020 r. wznowiono postępowanie w sprawie zasadności korzystania z ww. usług i po przeprowadzonym postępowaniu w miesiącu styczniu 2021 r. wydano decyzję zmieniającą odpłatność za ww. usługi w okres od 2 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. i wskazano, że różnicę w odpłatności za dany okres (około 1000 zł) należy przekazać na konto MGOPS.

Czy decyzja wydana w miesiącu styczniu 2021 r. była prawidłowo wydana, ponieważ zmieniała decyzję, której już praktycznie nie było, ponieważ realizacja tamtej decyzji przyznającej była zakończona z dniem 31.12.2020 r. (przyznana na okres od 2 czerwca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.) jednakże jak wynika z akt sprawy przyznanie i ustalenie odpłatności było oparte o nieprawidłowe dane, ponieważ rodzina zataiła informację o pobieraniu wynagrodzenia przez jednego członka rodziny?

Czy decyzję, która została wydana, a nie jest jeszcze prawomocna można z urzędu sprostować, zmienić?

Na jaką podstawę prawną się powołać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX