Czy decyzja wydana z uwzględnieniem art. 108 k.p.a. zezwalająca na usunięcie drzew z uwagi na ważny interes społeczny i interes strony może być wykonalna przed terminem ostateczności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy decyzja wydana z uwzględnieniem art. 108 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a. zezwalająca na usunięcie drzew z uwagi na ważny interes społeczny i interes strony może być wykonalna przed terminem ostateczności?

Strona złożyła wniosek o usunięcie drzew z uwagi na kolizję z rozbiórką budynku, na który posiada ostateczne pozwolenie na budowę. Na to zadanie związane m.in. z kosztami finansowymi związanymi z zapłatą za wycinkę za drzewa zarówno wymienione w decyzji jak i kosztami za fizyczną wycinkę posiada środki zewnętrzne aktualne do końca 2022 roku. Decyzja z uwzględnieniem na wniosek strony uzasadniająca rygor natychmiastowej wykonalności zostanie wydana 29.12.2022 r. Środki finansowe za usuwane drzewa strona wpłaci do końca do 2022 r.

Czy do końca 2022 r. może wyciąć drzewa, ponieważ ta decyzja nie jest ostateczna?

Strona nie będzie wnosić odwołania od decyzji. Do postępowania na wniosek została dopuszczona organizacja społeczna na podstawie art. 31 k.p.a. Do postępowania nie został zastosowany art. 10 k.p.a. z uzasadnieniem jak w art. 10 § 1, 2 i 3 k.p.a.

Czy jeżeli strona wytnie drzewa pomimo, że decyzja nie jest ostateczna, będzie konieczność naliczenia kary tak, jak za usunięcie drzew bez zezwolenia?

Wówczas strona poniosłaby podwójne koszty, zarówno za drzewa wymienione w decyzji zezwalającej jak i karę. Znaczenie w tej sprawie ma również art. 83d ust. 5 ustawy z 16.04.2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p., ponieważ inwestycja posiada już ostateczne pozwolenie na rozbiórkę, a z przepisu wynika, że wówczas zezwolenie na usunięcie drzew może być wykonane.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX