Czy decyzja ustalająca prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zostaje w obrocie prawnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o wyjaśnienie w poniższej sprawie:

Pytanie nr 1

Osoba jest uprawniona do zasiłku pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziecko zostało zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności w momencie ukończenia 16 roku życia. Orzeczenie wydano na stałe. Wówczas decyzja ustalająca prawo do zasiłku pielęgnacyjnego została wydana w brzmieniu: przyznaje się zasiłek pielęgnacyjny Pani X (matka dziecka) na dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe. Dziecko w momencie uzyskania pełnoletności zostało ubezwłasnowolnione.

1. Czy w powyższej sytuacji, decyzja ustalająca prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zostaje w obrocie prawnym?

2. Czy powyższą decyzję należy zmienić w ten sposób, że: przyznać zasiłek pielęgnacyjny na niepełnosprawną osobę reprezentowaną przez Panią X (matkę dziecka)?

Pytanie nr 2

Osoba jest uprawniona do zasiłku pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Dziecko zostało zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności w momencie ukończenia 16 roku życia. Orzeczenie wydano na okres do 31.03.2020 r. Wówczas decyzja ustalająca prawo do zasiłku pielęgnacyjnego została wydana w brzmieniu: przyznaje się zasiłek pielęgnacyjny Pani X (matka dziecka) na dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności na okres do 31.03.2020 r. Dziecko ukończyło 18 rok życia w kwietniu 2018 r.

1. Czy w powyższej sytuacji decyzja ustalająca prawo do zasiłku pielęgnacyjnego zostaje w obrocie prawnym?

2. Czy należy wezwać matkę wraz z pełnoletnim dzieckiem niepełnosprawnym do przedłożenia dokumentacji potwierdzającej, czy dziecko zostało ubezwłasnowolnione, czy też nie?

3. Jeśli dziecko nie zostało ubezwłasnowolnione, to czy należy wówczas zmienić decyzję i przyznać zasiłek pielęgnacyjny na niepełnosprawną osobę pełnoletnią, czy ewentualnie może złożyć, np. oświadczenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX