Czy decyzja o warunkach zabudowy została skonsumowana w momencie wydania pozwolenia na budowę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Chojnicki Radosław
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2023 r.

PYTANIE

Ważność decyzji o warunkach zabudowy. W 2013 r. Państwo X uzyskali ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego w oparciu o uzyskaną decyzje o warunkach zabudowy. W 2022 r. Państwo Y wystąpili z wnioskiem o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, przedkładając tą samą decyzję o warunkach zabudowy, którą burmistrz przeniósł na rzecz Państwa Y oraz dokonał dwukrotnej jej zmiany. Inwestor Y został wezwany przez organ administracji architektoniczno-budowlanej do przedłożenia nowej decyzji o warunkach zabudowy, gdyż pierwotna decyzja została "skonsumowana" w momencie wydania pozwolenia na budowę dla Państwa X. Pozwolenie na budowę Państwa X nadal jest w obrocie prawnym, nie zostało wygaszone. Budynek Państwa Y został zaprojektowany w taki sposób, że znajduje się obok budynku Państwa X.

Czy w związku z powyższym, Państwo Y mogą realizować swoją inwestycję w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy, którą mieli Państwo X?

Czy nie spowoduje to sytuacji, że na działce powstaną dwa budynki mieszkalne w oparciu o jedną decyzję o warunkach zabudowy, która obejmowała jeden budynek mieszkalny?

Czy zasadne jest wygaszenie pierwotnej decyzji o warunkach zabudowy i wystąpienie przez Państwo Y o nowe warunki zabudowy oraz o wygaszenie pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX