Czy decyzja o ustaleniu linii brzegowej jest wystarczającą podstawą do dokonania zmian właścicielskich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 7 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Starosta na podstawie starego Prawa wodnego ustalał linie brzegowe. W decyzji nie powoływano art. 17 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r. poz. 1121 z późn. zm.) o treści: Jeżeli śródlądowa woda powierzchniowa płynąca lub wody morza terytorialnego albo morskie wody wewnętrzne zajmą trwale, w sposób naturalny, grunt niestanowiący własności właściciela wody, grunt ten staje się własnością właściciela wody). Aktualnie Wody Polskie wystąpiły o wydanie decyzji z art. 218 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310 z późn. zm.) – dalej pr. wod. Zmiany związane z ustaleniem linii brzegowej nie zostały uregulowane w KW.

Kto i na podstawie jakich dokumentów musi dokonać zmian w KW - żeby stwierdzić stan formalno-prawny danej działki, aby starosta mógł wydać decyzję z art. 218 pr. wod.?

Czy brak zapisu w decyzji o ustaleniu linii brzegowej dotyczącego wskazania, że grunt staje się własnością właściciela wody oznacza, że ww. grunt jest nadal gruntem poprzedniego właściciela?

Czy sama decyzja o ustaleniu linii brzegowej w tej sytuacji nie jest wystarczającą podstawą do dokonania zmian właścicielskich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX