Czy data sporządzania karty adresowej zabytków wpływa na możliwość jej wykorzystania w procedurze zatwierdzania gminnej ewidencji zabytków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 19 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2017 r. na zlecenie gminy wykonana została gminna ewidencja zabytków, w skład której weszło 61 kart adresowych zabytków nieruchomych. Gminna ewidencja zabytków sporządzona w 2017 r. nie została przyjęta zarządzeniem wójta. W grudniu 2020 r. tutejszy urząd gminy wystąpił do wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków z prośbą o zatwierdzenie gminnej ewidencji zabytków przedstawiając opracowane karty adresowe zabytków nieruchomych z 2017 r. i dodatkowo 3 nowe karty z 2020 r.

Czy karta sporządzona w 2017 r. (aktualność zabytku potwierdzona w oparciu o lustrację terenową rejestrującą aktualny zasób i wygląd obiektu) jest kartą w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 26.05.2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. z 2021 r. poz. 56)?

Czy na jej podstawie możemy przeprowadzić procedurę zatwierdzenia gminnej ewidencji zabytków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX