Czy dalej wypłacać zasiłek pielęgnacyjny, czy wszcząć postępowanie w celu uchylenia decyzji, a następnie żądać zwrotu nienależnych świadczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pani posiadała orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ważne do maja 2012 roku, niepełnosprawność w orzeczeniu istnieje od - przed 16 rokiem życia. Następne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wniosek o wydanie orzeczenia złożony w 2014 roku, orzeczenie wydane na stałe, niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić, a ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od momentu, kiedy Pani skończyła 23 lata.

Na podstawie orzeczenia wydanego w 2014 roku Pani miała wypłacany zasiłek pielęgnacyjny (od czerwca 2014 do nadal) w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawczyni. Z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania tutejszy ośrodek otrzymał dokumentację oraz decyzję w celu dalszej realizacji zasiłku pielęgnacyjnego na podstawie orzeczenia, które nie uprawnia strony do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego od czerwca 2014 do nadal.

Jak ma wyglądać postępowanie tutejszego ośrodka w powyższej sprawie?

Czy dalej wypłacać zasiłek pielęgnacyjny, czy wszcząć postępowanie w celu uchylenia decyzji, a następnie żądać zwrotu nienależnych świadczeń?

Czy wysłać dokumentację do SKO w celu unieważnienia decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa?

Czy organ powinien poinformować poprzedni organ o nieprawidłowo wydanej decyzji i to organ wydający decyzję powinien doprowadzić do stanu zgodnego z prawem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX