Czy czynność zaliczenia kaucji na poczet części kary umownej generuje jakieś skutki w zakresie VAT po stronie wynajmującego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 9 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie wynajmu lokali użytkowych w centrum handlowym. W celu zabezpieczenia swoich interesów pobiera od najemców kaucje pieniężne, które mogą zostać wykorzystane w przyszłości na poczet niezapłaconych czynszów najmu, ewentualnych kar umownych itp. Jeden z najemców podpisał ze spółką długoterminową umowę najmu, wpłacił kaucję na rachunek bankowy wynajmującego, ale w terminie wyznaczonego odbioru lokalu nie odebrał go. Pomimo dalszych kilkukrotnych monitów ze strony wynajmującego także nie doszło do odbioru lokalu przez najemcę. Zgodnie z zapisami umowy wynajmujący jednostronnie wypowiedział umowę najmu dodatkowo wzywając najemcę do zapłaty kary umownej i informując go jednocześnie, że zatrzymuje kaucję na poczet należnej kary umownej związanej z brakiem odbioru lokalu (kara umowna wynika z faktu, iż lokal nie generował przychodów dla wynajmującego i w związku z tym ponosił on straty oraz musiał podjąć dalsze kroki w celu znalezienia nowego najemcy). Potrącona kaucja wynosiła 50% całkowitej kary umownej. Wynajmujący nie rozpoczął jeszcze dochodzenia na drodze sądowej pozostałej części należnej kary umownej (50%), ponieważ rozpoczęto negocjacje w sprawie częściowego zredukowania należnej kary umownej.

Czy czynność zaliczenia kaucji na poczet części kary umownej w opisanej sytuacji generuje jakieś skutki w zakresie VAT po stronie wynajmującego?

Co będzie w sytuacji, gdy strony dojdą do porozumienia i wynajmujący zrezygnuje z 25% całkowitej wartości należnej kary umownej – czy wtedy dodatkowe 25% należnej kary będzie podlegało opodatkowaniu VAT po stronie wynajmującego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX