Czy czas podróży służbowej wykraczającej poza harmonogram powinien być wliczony do czasu pracy z uwagi na szczególny charakter zleconego przez przełożonego zadania niebędącego codziennymi obowiązkami pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rycak Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 4 marca 2009 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik, zatrudniony w równoważnym czasie pracy otrzymał polecenie wyjazdu służbowego na dzień 9 stycznia do Warszawy w celu wymiany używanego samochodu na nowy (jako kierowca, ale bez pasażerów). Codzienna praca pracownika polega na naprawianiu i serwisowaniu instalacji.

Grafik pracy pracownika:

czwartek, 8 stycznia 2009 r.: 8.00-16.00,

piątek 9 stycznia 2009 r.: 8.00-16.00,

sobota: dzień wolny wg grafiku, ale zaplanowany dyżur w domu: 8.00-21.00.

Dyżur nie polega na świadczeniu pracy. W przypadku gdy pracownik otrzyma telefon o awarii w trakcie pełnienia dyżuru domowego - wówczas świadczy pracę w nadgodzinach.

Zdarzenia:

Dzień 9 stycznia 2009 r., 5.00-8.00 - samowolne wykonywanie pracy przez pracownika w godzinach nadliczbowych (bez wiedzy i zlecenia ich przez przełożonego, ale na podstawie informacji o awarii przekazanej z innego działu). Przełożony dowiedział się o nich 13 stycznia, nie mógł więc wyznaczyć innej osoby do wykonania tego zadania.

8.00-14.00 - podróż służbowa ze Szczecina do Warszawy i wymiana auta ze starego na nowe.

Po wymianie auta pracownik przenocował u rodziny w Warszawie, bez informowania i zgody przełożonego.

Dzień 10 stycznia 2009 r., 12.00-19.00 podróż powrotna pracownika z Warszawy do Szczecina (nowym samochodem).

Z uwagi na samowolny powrót w sobotę zamiast w piątek, pracownik nie mógł pełnić dyżuru zaplanowanego w grafiku -o czym nie wiedział przełożony.

Czy czas podróży służbowej wykraczającej poza harmonogram powinien być wliczony do czasu pracy z uwagi na szczególny charakter zleconego przez przełożonego zadania niebędącego codziennymi obowiązkami pracownika?

Jak rozpatrzyć sytuację czasu pracy, podróży służbowej, obowiązków pracownika i pracodawcy, biorąc pod uwagę okoliczności, o których nie został poinformowany przełożony: wykonywanie nadgodzin w dniu 9 stycznia 5.00-8.00, pozostanie w Warszawie do 10 stycznia (gdyby wrócił w dniu 9 stycznia nastąpiłoby naruszenie odpoczynku dobowego, niepełnienie dyżuru 10 stycznia zaplanowanego w harmonogramie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX