Czy „czarna masa” czyli mieszanina grafitu, tlenków manganu i tlenków cynku jest surowcem wtórnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Przedsiębiorca, prowadzi (zgodnie z posiadaną decyzją Marszałka Województwa pozwolenie na wytwarzanie odpadów wraz z zezwoleniem na przetwarzanie) zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zakład przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów. Przetwarzanie baterii obejmowało procesy: R12- sortowanie baterii i R4 – odzysk lub recykling metali, polegający na mechanicznym rozdziale baterii na trzy frakcje: ferromagnetyczną 30%, diamagnetyczną z czego 20% to płatki papieru i plastiku a 50% to tzw. ,,czarna masa". Przedsiębiorca wystąpił do Marszałka o rozszerzenie posiadanego zezwolenia w zakresie przetwarzania tzw. "czarnej masy" czyli mieszaniny grafitu, tlenków manganu i tlenków cynku. Planowany odzysk cynku miał się odbywać w procesie elektrolizy. Organ zakwalifikował przedmiot wniosku (odzysk cynku z "czarnej masy") o rozszerzenie posiadanego zezwolenia na przetwarzanie jako Instalację do produkcji i obróbki metali, a w szczególności jako: instalację do produkcji metali nieżelaznych z rud metali, koncentratów lub surowców wtórnych w wyniku procesów metalurgicznych, chemicznych lub elektrolitycznych – pkt 2 ppkt 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z 27.08.2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości.

Czy w opisanym przypadku, gdy jest to instalacja dot. gospodarki odpadami Organ miał prawo zakwalifikować ww. instalację jako Instalację do produkcji i obróbki metali?

Czy "czarna masa" czyli mieszanina grafitu, tlenków manganu i tlenków cynku jest surowcem wtórnym?

Wnioskowany zespół urządzeń/instalacja do odzysku cynku z "czarnej masy" - uzyskanej w procesie przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów – będzie dopełnieniem zamknięcia ciągu technologicznego istniejącej linii do przetwarzania zużytych baterii i akumulatorów – czyli instalacji w gospodarce odpadami.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX