Czy ciągnik rolniczy i beczkowóz stanowią pojazd asenizacyjny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy ciągnik rolniczy i beczkowóz stanowią pojazd asenizacyjny, w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

Przedsiębiorca starający się o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych chce wykonywać usługi przy pomocy ciągnika rolniczego i beczkowozu. Zgodnie z orzecznictwem, pojazd asenizacyjny nie jest pojazdem specjalnym w rozumieniu art. 2 pkt 36 ustawy z 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym, gdyż jego główną funkcją jest transport nieczystości. Ponadto dozorowi technicznemu podlegają zbiorniki przenośne o pojemności większej niż 0,35 dm3 i nadciśnieniu wyższym niż 0,5 bara.

W związku z powyższym, jak w przypadku beczkowozu, który nie będzie podlegał dozorowi technicznemu (np. nie ma możliwości uzyskania protokołu z badań, zaświadczenia itp) udowodnić, że wraz z ciągnikiem nie stanowi pojazdu asenizacyjnego?

W jaki sposób powinien tę kwestię rozstrzygnąć organ wydający zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych?

Co można zakwalifikować jako pojazd asenizacyjny?

O przedłożenie jakich dokumentów wójt powinien wezwać wnioskodawcę, aby wykazał, że posiadany przez niego wóz asenizacyjny spełnia wymagania rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.11.2002 r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych – r.w.p.a.?

Zgodnie z uchwałą rady gminy w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na opróżnianie zbiorników bezodpływowych powinien posiadać pojazdy spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych (tj. w r.w.p.a.). Przedsiębiorca w swoim wniosku o wydanie zezwolenia określił, że posiada ciągnik ZETOR 8111 i beczkowóz KIRCHNER 350, za pomocą których świadczyć zamierza usługi we wskazanym zakresie. Organ ma wątpliwości do tego, czy wskazany sprzęt/pojazd spełnia wymagania r.w.p.a., a nie posiada specjalistycznej wiedzy na temat, czy wskazany sprzęt/pojazd spełnia określone wymagania.

Czy wystarczy oświadczenie przedsiębiorcy, że sprzęt spełnia wymagania r.w.p.a.?

Czy organ powinien wezwać o okazanie stosownych dokumentów, które poświadczą fakt, iż pojazd spełnia wskazane warunki. Jeżeli tak, to jakie to mogą być dokumenty?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX