Czy chiński eksporter bez siedziby na terenie UE eksportując do Polski na formule DDP nie ma możliwości realizacji formalności celnych w swoim imieniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 20 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W artykule (https://www.rp.pl/VAT/310049992-Jak-Incoterms-wplywaja-na-rozliczenie-VAT.html) Jak Incoterms wpływają na rozliczenie VAT, Arkadiusz Juzwa, zawarto stanowisko: "Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 952/2013 z 9 października 2013 r., ustanawiającym unijny kodeks celny (UKC; art. 77 ust. 3), dłużnikiem (w zakresie długu celnego w przywozie) jest zgłaszający. Natomiast na podstawie art. 170 ust. 2 UKC, zgłaszający powinien mieć siedzibę na obszarze celnym Unii Europejskiej. Dokonującym zgłoszenia celnego w imporcie nie może być zatem chiński eksporter, gdyż nie posiada on siedziby na obszarze celnym Unii Europejskiej. W konsekwencji, niezależnie od zastosowania przez strony kontraktu formuły DDP, przewidującej dokonanie formalności celnych importowych przez eksportera, podatnikiem z tytułu importu, na podstawie ustawy o VAT, pozostanie polski importer".

Czy rzeczywiście chiński eksporter (bez siedziby na terenie UE) eksportując do Polski na formule DDP (czyli odpowiadając za cło) nie ma możliwości realizacji formalności celnych w swoim imieniu np. przez polską agencję celną (w praktyce cło może płacić nabywca a dostawca może dokonać zwrotu - ale pytanie dotyczy sytuacji, gdy to dostawca chciałby opłacić cło bez angażowania nabywcy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX