Czy CH powinno uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu w związku z obecnością w badanych ściekach azotu amonowego i fosforu ogólnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy centrum handlowe powinno uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu (tu PWIK) w związku z obecnością w badanych ściekach azotu amonowego i fosforu ogólnego, których źródłem są typowe procesy bytowe pracowników i klientów, utrzymanie czystości w obiekcie, utrzymanie obiektu (urządzenia chłodnicze), działalność punktów restauracyjnych?

Zakładamy, że wszystkie ścieki jw. odprowadzane są jednym przyłączem.

Czy ścieki z centrum handlowego można zakwalifikować jako ścieki bytowe (tj. jako ścieki z obiektów użyteczności publicznej)?

Czy są to ścieki przemysłowe w związku z prowadzoną działalnością handlowo - usługową?

Czy w przypadku kiedy do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu odprowadzane są jednym przyłączem ścieki technologiczne i bytowe, których mieszaninę zakwalifikowano jako ścieki przemysłowe, i w tej mieszaninie obecne są substancje szczególnie szkodliwe tj. azot amonowy i fosfor, których źródłem nie są procesy technologiczne, a jedynie procesy bytowe (ludzki metabolizm, utrzymanie czystości), to taki zakład powinien posiadać pozwolenie wodnoprawne?

Czy ma znaczenie w przypadku odprowadzania mieszaniny ścieków jw. fakt pochodzenia substancji szczególnie szkodliwych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX