Czy całe odszkodowanie za zniszczenia w pożarze spółka powinna wykazać do opodatkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 29 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka prowadzi dział. gastronom. w wynajmowanych lokalach. W jednym z punktów miał miejsce pożar. Uszkodzeniu uległo zaplecze kuchenne oraz bufet oraz środki trwałe wykorzystywane w gastronomii (zamrażalka, mikrofala kuchnia gazowa, toster, opiekacz itp.). Odtworzenie lokalu po pożarze będzie polegało na: malowaniu ścian, położeniu nowych płytek na podłodze i ścianach, demontażu i wymianie okna z żaluzjami oraz drzwi wejściowych i wewnętrznych, położeniu nowej instalacji elektrycznej, itp. Będą to czynności zmierzające do odtworzenia stanu poprzedniego, koszty planowanych robót wg. wstępnych kosztorysów firmy zewnętrznej będą oscylowały w granicach 200 tys. zł.

Czy Spółka poniesione koszty zmierzające do odtworzenia stanu pierwotnego będzie mogła rozliczyć w bieżących kosztach działalności? Czy też powinna ująć poniesione wydatki jako "inwestycję w obcym środku trwałym" i rozliczać nakłady poprzez amortyzację?

Biorąc pod uwagę przede wszystkim kwotę z kosztorysu, fakt ze spółka zamierza odtworzyć miejsce świadczenia usług i dalej prowadzić tam działalność w niezmienionym zakresie skłania do ujęcia wydatków jako "inwestycję w obcym środku trwałym" i rozliczać poprzez koszty amortyzacji przez okres min.10 lat w części dotyczącej odtworzenia pomieszczenia (jako KŚT budynki) oraz odpowiednie stawki dla środków z gr. KŚT 5-8. Majątek spółki jest ubezpieczony. Ubezpieczyciel przyzna odszkodowanie – na chwile obecną nie jest ustalony kwota odszkodowania. Odszkodowanie w części dotyczące zniszczeń w obcym środku trwałym zostanie rozliczone z ubezpieczenia OC Spółki, natomiast zniszczony majątek własny (środki trwałe) zostanie zrekompensowany z polisy majątkowej Spółki. Ponieważ szkoda miała miejsce w obcym lokalu Spółka nie będzie miała prawa skorzystać z art. 17 ust. 1 pkt 54a ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – zwolnienie z opodatkowania. Całe odszkodowanie zostanie rozliczone jako pozostałe przychody operacyjne i podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem CIT.

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX