Czy była żona zmarłego podatnika może wyrejestrować pojazd, który został zakupiony w trakcie trwania małżeństwa mimo, iż nie była wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 marca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2017 r.

PYTANIE

Podatnik podatku od środków transportowych zmarł w 2008 r. Był właścicielem pojazdu o DMC powyżej 3,5 tony W ewidencji Wydziału Komunikacji nadal figuruje na niego pojazd, nie zgłoszono jego zbycia, czyli nadal podlega opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych. Pojazd został zakupiony w 1995 r. w trakcie trwania małżeństwa, czyli wg art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty nabyte w czasie trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).W 1998 r. małżonkowie rozwiedli się. Do byłej żony po zmarłym wysłano wezwanie do złożenia deklaracji DT-1 na bieżący rok oraz zaległe lata, ale podkreślono w wezwaniu, że jeżeli w trakcie trwania małżeństwa między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa to wystarczy przedstawić taki dowód i żona nie zostanie opodatkowana. Żona odpowiedziała na wezwanie pisemnie i wskazała, iż między nią a jej zmarłym byłym mężem nigdy nie było rozdzielności majątkowej i nie ma wiedzy, gdzie obecnie znajduje się pojazd podlegający opodatkowaniu. Wskazała również, iż jeszcze za życia męża próbowała wyrejestrować pojazd, jednak Wydział Komunikacji odmówił jej, gdyż według niego nie jest ona właścicielem pojazdu, gdyż nie była wpisana w dowodzie rejestracyjnym.

Czy była żona zmarłego podatnika może wyrejestrować pojazd, który został zakupiony w trakcie trwania małżeństwa mimo, iż nie była wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel?

Czy Wydział Podatków i Opłat opierając się na art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego może żądać złożenia przez byłą żonę zaległych deklaracji i zapłacenia podatku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX