Czy burmistrz może wymagać od eksploatującego instalację przedstawienia wyników badań jakości ścieków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 30 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy przyjmując zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków, gdzie ilość odprowadzanych ścieków nie przekracza 5 m3/d na terenie poza aglomeracją, w ramach zwykłego korzystania z wód (np. drenaż rozsączający lub studnia chłonna) można żądać przedstawienia badań jakości ścieków i dokumentacji geologicznej?

Zgodnie z § 11 ust. 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją, mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki: 1) ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3 na dobę; 2) BZT5 ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane co najmniej o 20%, a zawartość zawiesiny ogólnej co najmniej o 50%; 3) miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych. Na podstawie art. 152 ust. 4a pkt 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. sprzeciw, o którym mowa w ust. 4, jest wnoszony, jeżeli eksploatacja instalacji objętej zgłoszeniem powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska.

Na jakiej podstawie można stwierdzić brak zaistnienia ww. przesłanek do wniesienia sprzeciwu?

Czy burmistrz może wymagać od eksploatującego instalację przedstawienia wyników badań jakości ścieków?

Jakie laboratorium powinno je wykonać?

Czy można wymagać przedłożenia dokumentacji hydrogeologicznej lub innej potwierdzającej, że miejsce wprowadzania ścieków oddzielone jest warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX