Czy burmistrz może udostępniać dane osób z rejestru PESEL ośrodkowi pomocy społecznej w celu ustalenia danych osób należących do kręgu zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt osób z rodziny w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy Burmistrz może udostępniać dane osób z rejestru PESEL ośrodkowi pomocy społecznej, który jest jednostką organizacyjną danej gminy, w celu ustalenia danych osób należących do kręgu zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt (ojca, matki, dziadków) w DPS?

Tutejszy Ośrodek wystąpił z pismem do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania informacji o wstępnych/zstępnych zobowiązanych do ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS. W odpowiedzi na w/w wniosek Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odpisał, że udostępnienie danych z rejestru stanu cywilnego ma wyłącznie minister właściwy do spraw informatyzacji. Wobec powyższego tut. Organ wystąpił z wnioskiem o udostępnienie danych do Ministra Cyfryzacji z prośbą o udostępnienie niezbędnych informacji dot. wstępnych/zstępnych. W odpowiedzi na wniosek otrzymano odpowiedź od Ministra Cyfryzacji, że właściwym organem do udostępnienia w/w informacji jest organ gminy i powołał się na art. 50 ust. 1 pk. 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności – dalej u.e.l. Wobec powyższego proszę wskazać, który Dział Urzędu Miasta i Gminy może udostępnić dane niezbędne do realizacji ustawowych zadań jednostki. Ośrodek Pomocy Społecznej posiada status wynikający z art. 46 ust. 1 pkt 5 u.e.l., czyli samorządowej jednostki organizacyjnej. Dodatkowo udostępnienie ma nastąpić w związku z realizacją ustawowych zadań tej jednostki, w co wchodzi także procedura związana z obciążeniem ww. opłatami określonych osób w trybie ustawy o pomocy społecznej.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX