Czy budowa kładki nad korytem rowu w ciągu wewnętrznych ciągów pieszo-rowerowych (ścieżek) wymaga pozwolenia wodnoprawnego i decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 12 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy budowa kładki nad korytem rowu w ciągu wewnętrznych ciągów pieszo-rowerowych (ścieżek) wymaga pozwolenia wodnoprawnego i decyzji środowiskowej?

Planowane jest zagospodarowanie terenów przyległych do rowu (nieużytków) poprzez wykonanie ścieżek pieszo-rowerowych i kładek oraz rekreacyjne zagospodarowanie terenu. Zakłada się, że kładki nad rowem nie będą ingerowały w koryto rowu i nie będą powodowały zmian w przepływie wody w rowie - kładki łukowe o fundamentach poza linią brzegu rowu. Kładki nie będą realizowane ciągu dróg publicznych - a jedynie wewnętrznych ścieżek (ciągów pieszo-rowerowych) zagospodarowanego terenu. W przypadku dróg publicznych kładka kwalifikowana jest jako obiekt mostowy. Rozróżnienia w zakresie drogowych obiektów inżynierskich dokonuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych - dalej r.p.t.b.d.p. W § 98 ust. 1 r.p.t.b.d.p. na mosty, wiadukty i tunele oraz w § 98 ust. 3 r.p.t.b.d.p. na przepusty. W świetle tego rozróżnienia uzyskania decyzji środowiskowej wymagają mosty, wiadukty, estakady lub kładki, natomiast nie wymieniono w tym zestawieniu przepustów.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX