Czy budowa budynku domu pomocy społecznej stanowi budowę budynku zamieszkania zbiorowego czy budynku użyteczności publicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 czerwca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy budowa budynku domu pomocy społecznej (DPS-u) stanowi budowę budynku zamieszkania zbiorowego czy budynku użyteczności publicznej w kontekście obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t.?

Organ wydający pozwolenie na budowę twierdzi, że jest to budynek użyteczności publicznej pełniący funkcję zakładu opieki zdrowotnej. Wiąże się to m.in. z innymi parametrami schodów, co wynika z par. 68 ust. 1 r.w.t. Według projektu budowanego planowany DPS będzie głównie posiadał pokoje z łazienkami, ponadto świetlicę, korytarze, windę, kotłownię i pomieszczenie pielęgniarki. W budynku nie będzie odbywało się leczenie o którym mowa w ustawie z 15.04.2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2020 r. poz. 295), lecz całodobowa opieka nad niepełnosprawnymi pensjonariuszami.

Czy w tej sytuacji stanowisko organu jest słuszne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX