Czy brak zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej u podatnika, może skutkować konsekwencjami dla organu kontrolującego przewidzianymi w ustawie Prawo przedsiębiorców?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 14 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jestem mikro przedsiębiorcą. Od połowy lipca br. do dnia dzisiejszego trwają u mnie kontrole podatkowe w zakresie podatku VAT, okres objęty kontrolą od stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2015 r. Wraz z upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli otrzymałem pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego, z którego treści wynika iż nie zawiadomiono mnie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej z uwagi na przepis art. 48 ust. 11 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się w przypadku gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia. Tym samym kontrola podatkowa nie podlega limitom czasu trwania kontroli wynikającym z ustawy Prawo przedsiębiorców, gdyż jej przeprowadzenie jest niezbędne do zebrania i zabezpieczenia dowodów mogących świadczyć o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Czy w tych okolicznościach sprawy dla legalności działania organu podatkowego wystarczającym jest - mając na względzie przepisy proceduralne - wręczenie kontrolowanemu pisma o treści jak wyżej, czy powinno być wydane przez naczelnika Urzędu Skarbowego (jako organu finansowego prowadzącego postępowanie przygotowawcze w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe) stosownego w tym zakresie postanowienie o wszczęciu dochodzenia, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego?

Czy złamanie przepisów proceduralnych w zakresie prowadzenia kontroli poprzez brak zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej i nie stosowanie ograniczeń czasowych jego trwania może skutkować konsekwencjami dla organu kontrolującego z art. 46 ust. 3 Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX